مرتضی احمدی مرتضی احمدی

 

مرتضی حاج سید احمدی در سال ۱۳۰۳ در جنوب تهران به دنیا آمد

وی که دارای مدرک متوسطه است، ابتدا برای تـحصیل به مکتب و سپس به دبستان منوچهری در میدان گمرک رفت و بعد از آن در دبیرستان شرف و روشن تحصیلش را ادامه داد.

در ۱۶ ‌سالگی ورزش باستانی و فوتبال را شروع کرد و به هـمراه تیم فوتبال دبیرستانش در مسابقات آموزشگاه‌های تهران رتبه‌هایی به دست آورد. بعدها در تیم فوتبال راه‌آهن تهران و پس از آن در باشگاه راه‌آهن بازیکن و مربی (تا سال ۱۳۲۵) شد.

 

مرتضی احمدی فعالیت هنری را سال ۱۳۲۱ در تماشاخانه ماه که خود و چند تن از دوستانش آنجا راه‌اندازی کرده‌ بودند آغاز کرد.

 

وی خیلی زود آنجا را ترک کرد اما حرفه هنر را با پیش‌پرده خوانی در تئاتر فرهنگ و پارس و سپس با خوانندگی، بازیگری و دوبلور در رادیو و بازی در فیلم‌های سینمایی و مجموعه‌های تلویزیونی ادامه داد.

 

احمدی در سال ۱۳۳۲ با بازی در فیلم «ماجرای زندگی» به کارگردانی نصرت الله محتشم، نخستین تجربه سینمایی خود را کسب کرد.

 

از دیگر فعالیت‌های احمدی می‌توان به تألیف کتاب «کهنه‌های همیشه نو» و بازی در نمایش و مجموعه‌های تلویزیونی نیز اشاره کرد.

 

احمدی برای اولین بار به سبک بیات تهران در پیش‌پرده‌ها آواز خواند و در دوره‌های مختلفی که در رادیو کار کرد به سبک‌های مختلف ترانه و آواز خواند.

 

وی در سال ۱۳۲۳ به رادیو تهران (بعدتر رادیو ایران و بعد از آن رادیو و تلویزیون ایران) رفت تا برنامه‌های کمدی اجرا کند. احمدی در ۱۳۲۶ گوینده فیلم‌های خارجی شد و از اعضای اولیه انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم بود.

 

بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ احمدی بازیگری را کنار گذاشت و به مدت ۷ سال به اهواز رفت ولی پس از بازگشت به تهران دوباره کار بازیگری را در سریالی تلویزیونی به نام تک‌مضراب از سر گرفت.

 

مرتضی احمدی در سال ۱۳۴۹ به دعوت علی حاتمی ترانه عنوان‌بندی فیلم حسن کچل را ضربی‌خوانی کرد. ،نویسندهٔ کتاب مردان موسیقی سنتی و نوین ایران، نوشته است که احمدی بیش از ۴۰۰ ترانه ضربی و ۱۵۰ ترانه فکاهی خوانده است.

 

 

دوبله

 

از ماندگارترین آثار مرتضی احـمدی می‌توان به کار صدایی (نوعی دوبله) وی در مـجموعه پینوکیو اشاره کرد که در آن در نقش «روباه مکار» به خواندن متن می‌پرداخت.

 

این مـجموعه از مـحصولات شرکت «چهل و هشت داستان» است که در اواخر دوران شاه و اوایل انقلاب به تولید مـحصولات فرهنگی برای کودکان ایرانی می‌پرداخت. دیگر اعضای این گروه عبارت بودند از ناهید امیریان در نقش «جینا»، نادره سالارپور در نقش پینوکیو و کنعان کیانی در نقش «گربه نره». ویژگی اصلی این اجرا از داستان پینوکیو، ادغام آن با سازوضرب ایرانی و ترانه‌های سبک روحوضی است که به این داستان خارجی حال و هوای کاملا ایرانی می‌دهد؛ تا آنـجا که قسمتی ویژه، جدااز خط سیراصلی قصه، برای نوروز و سفره هفت سین تهیه می‌شد و در آن قسمت شخصیت‌های داستان (پینوکیو، جینا، آقا روباهه و گربه نَره) به شـمردن سین‌های، هفت‌سین و خواندن آواز جوجه خروس می‌پردازند! شایان ذکر و گفتنی یست که هـمین گروه چهار نفره کار دوبله کارتون ژاپنی این داستان را نیز بر عهده داشتند که بالطبع شرایط زبان و فرهنگ ژاپنی، در آن کارتون، جایی برای اضافه کردن ِقطعات روحوضی، ساز و آواز ایرانی و یا تیکه کلام‌های فرهنگ فارسی از قبیل شـمردن هفت سین و غیره را میسر نـمی‌نـمود.

 

 

برخی از آثار هنری مرتضی احمدی:

 

ستاره ها (جلد ۳: ستاره بود) (۱۳۸۴)

سرحد (۱۳۷۵)

مینا و غنچه (۱۳۷۵)

تحفه هند (۱۳۷۳)

حالا چه شود! (۱۳۷۳)

عروسی خون (۱۳۷۳)

کلاه قرمزی و پسرخاله (۱۳۷۳)

بلندیهای صفر (۱۳۷۲)

خانه خلوت (۱۳۷۰)

راه و بیراه (۱۳۷۰)

ساده لوح (۱۳۷۰)

ناصرالدین شاه آکتور سینما (۱۳۷۰)

یکبار برای همیشه (۱۳۷۰)

صنوبرهای سوزان (۱۳۶۸)

ارثیه (۱۳۶۷)

تا غروب (۱۳۶۷)

گراند سینما (۱۳۶۷)

در انتظار شیطان (۱۳۶۶)

جدال در تاسوکی (۱۳۶۵)

مأموریت (۱۳۶۵)

معما (۱۳۶۵)

اتوبوس (۱۳۶۴)

مدرک جرم (۱۳۶۴)

مردی که زیاد می دانست (۱۳۶۳)

خانه خراب (۱۳۵۴)

ذبیح (۱۳۵۴)

فرار از حجله (۱۳۵۴)

آب (۱۳۵۳)

موسرخه (۱۳۵۳)

تنها و گلها (۱۳۵۲)

جعفر جنی و محبوبه اش (۱۳۵۲)

فرار از زندگی (۱۳۵۱)

قایقرانان (۱۳۵۱)

قلندر (۱۳۵۱)

مطرب (۱۳۵۱)

نانجیب (۱۳۵۱)

بابا شمل (۱۳۵۰)

شراره (۱۳۵۰)

فریاد (۱۳۵۰)

وحشی جنگل (۱۳۵۰)

جنجال عروسی (۱۳۴۹)

شیرین و فرهاد (۱۳۴۹)

میوه گناه (۱۳۴۹)

ماجرای زندگی (۱۳۳۳)

 

 گردآوری شده توسط : سایت بیوگرافی ما | biographyema.com


لطفاً مطالب را با ذکر منبع انتشار دهید و حامی اولین و بزرگترین مرجع بیوگرافی ایران باشید.